شعارهای جشنواره:
•    جشنواره اول : زندگی بهتر در مناطق روستایی با ارتباطات و فناوری اطلاعات
•    جشنواره دوم : ارتباطات و فناوری اطلاعات، بستر توسعه اقتصاد دانش بنیان
•    جشنواره سوم : امنیت، سرعت و کاهش هزینه‌ها با شبکه ملی اطلاعات
•    جشنواره چهارم : توسعه ارتباطات و فناوری زمینه‌‌ساز ارتقاء حقوق شهروندی
•    جشنواره پنجم : کسب و کارهای نو با خدمات الکترونیکی
•    جشنواره ششم : از دانش تا کسب و کارهای دانش بنیان، الگوهای موفق
•    جشنواره هفتم : فاوا توسعه کسب و کارهای خلاقانه و تولید دانش بنیان

 

ارتباطات و فناوری اطلاعات ابزار مناسبی برای جهانی شدن انسان است

جشنواره نخست با حضور ریاست محترم جمهور آغاز شد، وی در سخنانی خطاب به شرکت کنندگان و متولیان برگزاری جشنواره، ارتباطات و فناوری اطلاعات را بستر و ابزار مناسبی برای جهان شدن انسان دانست و گفت: توسعه ارتباطات فرصتی برای بروز ظرفیت های بی نهایت انسان است.

لذا باید افق نگاه خود را در توسعه حداکثری ارتباطات و پیشرفت کامل در این حوزه قرار دهیم. رئیس جمهور در نخستین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات، سرعت پیشرفت کشور در عرصه توسعه ارتباطات را جهشی توصیف کرد و اظهار داشت: سرعت رشد فناوری در عرصه ارتباطات شبیه سرعت نور است و باید با ترسیم افق آینده به سرعت در این مسیر گام برداشت.

دکتر محمود احمدی نژاد با اشاره به پیشرفت های صورت گرفته در عرصه توسعه ارتباطات در کشور در سال های اخیر افزود: براین باورم که در ایران این ظرفیت و توانمندی وجود دارد تا در بخش ارتباطات در مرز توانایی های جامعه بشری حرکت کنیم و امیدوارم اهداف این جشنواره در کوتاه ترین زمان محقق شود. وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که خداوند انسان را برای ایفای نقش خلیفه اللهی و جانشینی در زمین خلق کرده است، اظهار داشت: اگر انسان خلق نمی شد هیچ موجودی ظرفیت معرفی خداوند را نداشت و خدا استعداد و ظرفیت لازم برای تجلی صفات خداوندی را در وجود انسان قرار داده است، اما باید توجه داشت که این ظرفیت ها باید در زمان مناسب خودش تحقق یابد. رئیس جمهور ادامه داد: اگر انسان در یک محیط کوچک زندگی کند، وسعت بزرگی اش به اندازه همان محیط خواهد بود، اما اگر انسان بتواند جهانی شود. وسعت وجودی و تجلی صفات خداوندی در او به نحو احسن و اکمل تحقق می یابد و ارتباطات بستر و ابزاری برای جهانی شدن انسان است.

وی با بیان اینکه هر چه دایره ارتباطات انسان گسترده تر می شود، فرصت بزرگ شدن انسان مهیاتر می شود، تصریح کرد: هر چه ارتباطات انسان گسترده تر شود فرصت و ظرفیت برای شکوفایی انسان نیز بیشتر می شود و هر چند ممکن است گسترش ابزارها و فضای ارتباطی انسان مورد سوء استفاده برخی نیز قرار گیرد اما گسترش ارتباطات بهترین فرصت برای انسان و جامعه انسانی جهت نیل به کمال است. رئیس جمهور اظهار داشت: حقیقت اصلی انسان زمانی بروز خواهد کرد که همه حجاب ها، تعلقات و همه ابعادی که به انسان هویتی فرودست و پایینی می دهد از بین برود تا افق نگاه انسان همه هستی را در برگیرد. دکتر احمدی نژاد تأکید کرد: باورم این است که ارتباطات و فناوری های اطلاعاتی از جمله عوامل شکنجه مؤلفه های کوچک کننده انسان است و به انسان فرصت می دهد تا دایره نگاه خود را در تمام هستی که بسیار بزرگتر از عوامل مادی است، بگستراند. رئیس جمهور توسعه ارتباطات را تیغ دو لبه توصیف کرد و گفت: همان گونه که توسعه فضا و امکانات ارتباطاتی به دیگران فرصت داده تا به بنیان های فکری ما هجمه کنند، فرصت متقابلی نیز برای ما فراهم کرده تا از همین امکان استفاده کرده و به گسترش و انتقال ابعاد آموزه ها و باورهای خود بپردازیم، اگر از چنین زاویه ای به توسعه ارتباطات نگاه کنیم اراده ما چند برابر، همت مامضاعف، دست کار ما متفاوت و دستاوردهای ما چندین برابر خواهد بود.

در این جشنواره همچنین دکتر رضا تقی پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان رئیس افتخاری جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات، با حضور رئیس جمهور محترم، برگزیدگان جشنواره، مقامات کشوری و لشگری و تلاش گران عرصه ارتباطات کشور به نحو مطلوب و شایسته ای برگزار شد. البته اشکالات و نواقصی به ویژه در بخش محتوا وجود داشت که قسمتی از آن به خاطر نخستین بودنش طبیعی است.

وی ضمن تشکر از اعضای محترم شورای معاونان، رؤسا، اعضای کارگروه ها، کمیته اجرایی و تمامی دست اندرکاران، خواستار تلاش و برنامه ریزی منسجم و اصولی و استفاده از تمام ظرفیت های تخصصی و اجرایی مجموعه وزارت، سازمان ها و شرکت های تابعه برای برگزاری شایسته دومین جشنواره ملی فاوا شد.

در ادامه این جشنواره، تمبری منقوش به تصویری منتشر نشده از حضرت امام(ره) از طرف شرکت پست جمهوری اسلامی ایران به رئیس جمهور اهداء شد.

همچنین در این مراسم از 52 برگزیده در 8 کارگروه دولت الکترونیک، دفاتر برگزیده ICT روستایی، تنظیم مقررات، زیرساخت و ارتباط صنعت، فناوری اطلاعات و امنیت فضای تبادل اطلاعات، پست، پست بانک و رسانه از سوی رئیس جمهور تقدیر و تشویق شدند و وزارت بازرگانی و شرکت ارتباطات زیرساخت به طور ویژه از سوی رئیس جمهور مورد تقدیر قرار گرفتند.

در حاشیه این جشنواره، نمایشگاهی از آخرین دستاوردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور شرکت های بخش خصوصی و دولتی برپا شد.

لازم به ذکر است، جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات یادواره ای برای شهید دکتر قندی نیز محسوب می شود. شهید دکتر محمود قندی در سال 1323 در خانواده ای مذهبی در تهران متولد شد. در سال 1341 تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دبستان محمدی و دبیرستان علوی با موفقیت به پایان رساند.

وی سپس دوره مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی و دوره مهندسی الکترومکانیک در مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه تهران به پایان رساند. شهید قندی برای ادامه تحصیلات عازم امریکا شد و در سال های 1346 تا 1350 در دانشگاه کالیفرنیا مدرک دکترای خود را با بالاترین نمره دانشگاهی (94/3) در رشته مهندسی برق و الکترونیک دریافت و پس از مراجعت به ایران مشغول تدریس در دانشکده فنی دانشگاه تهران و دانشکده مخابرات شد.
شهید قندی در کنار تحصیلات دانشگاهی، در مبانی تفسیر، فلسفه و فقه اسلامی نیز مطالعات جدی داشت. در زمان اوج گیری انقلاب اسلامی، شهید قندی به همراه دو تن از دوستانش به دلیل فعالیت های سیاسی علیه رژیم طاغوت به زندان افتاد.
وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سمت ریاست دانشکده مخابرات و سپس از طرف شورای انقلاب به وزارت پست و تلگراف و تلفن منصوب شد.
شهید قندی در تاریخ هفتم تیر، 1360 با انفجار بمب توسط منافقین در دفتر حزب جمهوری اسلامی به همراه 71 تن دیگر از یاران حضرت امام خمینی (ره) به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
نخستین جشنواره فاوا با توجه به نوظهور بودن خود، موجی از توجه و بازخورد مثبت را به همراه داشت، این جشنواره همانطور که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پیام خود به آن اشاره داشت، دارای اشکالات و نواقصی بویژه در بخش محتوا بود که با توجه به خواسته شرکت کنندگان از جمله دکتر تقی پور مبنی بر برگزاری بهتر و مناسب تر دومین جشنواره ملی فاوا، مقدمات کار از مدت ها پیش برنامه ریزی و تلاش شد با بهره گیری از ظرفیت های علمی و دانشگاهی موجود، زمینه ارتقای این جشنواره در سطح جشنواره ای ملی وحتی فرا ملی فراهم شود.

به این منظور دومین جشنواره ملی فاوا با محورهای اصلی؛ معرفی برترین ارائه کننندگان خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات (اپراتورها، شبکه ها، وایمکس، SAP،PAP،ISP، پست، پست بانک) و الکترونیکی، معرفی برترین های خدمات دولت الکترونیکی (پیشخوان دولت)، شناسایی، جذب و پرورش استعدادهای دانشجویی و دانشگاهی در زمینه تولید دانش و بومی سازی تکنولوژی ارتباطات و فناوری اطلاعات، معرفی برترین پایگاه های اطلاع رسانی و روابط عمومی الکترونیکی از لحاظ به کارگیری فناوری های نوین اطلاعاتی(بدون ارزیابی محتوا) و نوآوری در تحقیق و پژوهش از نظر موضوع و روش یا هر دو در ایران و جهان، تولید و پشتیبانی سیستم های مخابراتی و ارتباطی، خلاقیت و نوآوری، کارآفرینی، انتخاب مدیران برتر و بیشترین تأثیرگذاران در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

جشنواره سوم، با شعار "امنیت، سرعت و کاهش هزینه‌ها با شبکه ملی اطلاعات" با حضور رئیس جمهور و فعالان حوزه ICT کشور و منتخبین جشنواره سوم در روز 27 اردیبهشت ماه 1392 برگزار شد.

جشنواره مذکور در کارگروههای تخصصی 1- آموزش و اطلاع رسانی 2- ارائه خدمات و محتوا 3- امنیت فضای تبادل اطلاعات 4- پژوهش و نوآوری 5- توسعه صادرات ICT 6- تولید و پشتیبانی 7- دولت الکترونیکی 8- کار آفرینی و توسعه کسب و کار 9- کیفیت و ارائه خدمات شبکه ای، شرکت کنندگان را مورد ارزیابی و داوری قرار داد.

این جشنواره از لحاظ کمی با رشد قابل قبولی همراه بوده و جمعاً تعداد 1252 مورد و با احتساب تعداد ثبت نام در محورهای مختلف کارگروهها تعداد کل ثبت نام ها بالغ بر 1450 مورد شد.

در این آئین با شکوه برگزیدگان نهایی جشنواره سوم در کارگروههای مذکور انتخاب و به جامعه فعالان عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور معرفی شدند.